Od praktičnih i zaštitnih do neočekivano bizarnih, Amerika je dom za neke od najčudnijih zakona zakona o alkoholu.
- Dakle, na Alaski je ilegalno davati alkoholna pića sobovima. Iako smo prilično sigurni da nazdraviti sa sobom nije baš na vrhu prioriteta većini ljudi, čini se da je zabrana zapravo mudra odluka. Jedna od situacija je bila da se sob koji se prejeo trulih fermentiranih jabuka rogovima zaglavio za drvo i pokrenuta je cijela akcija spašavanja, na sreću uspješna. Sob je oslobođen i pokretan bauljavo odšetao u svoj mamurluk.
- Sličan zakon u Onatariu je glasio: Zabranjeno je davati ribama alkohol. Ako ste kojim slučajem planirali začiniti svoj akvarij s malo vodke u skorom razdoblju, pobrinite se da se ne nalazite u Ontariu. Zašto su zakonadavci smatrali bitnim da se u zakon uvede ovakav zakon zapravo nije poznato, ali sigurni smo da iza svega stoji jako zanimljiva priča.
- Djeca smiju legalno piti alkohol na Alaski. Da, dobro ste pročitali, u Alaski je maloljetnicima dozvoljeno konzumirati alkohol, dok god se ne nalaze u kafiću ili restoranu i imaju dozvolu svojih roditelja. Kupnja alkohola je s druge strane zabranjena mlađima od 21. godinu.
- Oklahoma je zabranila prodaju hladnih piva. Ako se želite osvježiti bilo kojim pivom koje ima iznad 4% alkohola, onda Oklahoma nije mjesto za vas. Zbog nepoznatog razloga tamo je zabranjeno prodavati rashlađeno pivo, najhladnije pivo koje si možete priuštiti u trgovinama diljem zemlje biti će sobne temperature.
- Ako mislite biti barmen u državi Utah, pripremite se na rad iza „željezne zavijese”. Naime, „željezna zavijesa” je zakonski uvjetovana u svim kafićima u kojima se prakticira izrada koktela. To je obično zamućeno staklo ili bilo kakva pregrada koja zaklanja barmena od pogleda gostiju, skrivajući tako njihovu „crnu magiju”. Zakon je donesen iz razloga što se smatralo da takav način atraktivnog točenja pića potiče alkoholizam. Tek 2009. godine konačno je dozvoljeno svim ugostiteljskim objektima da maknu „željezne zavijese” iako je u restoranima ostalo pravilo da se kokteli moraju spravljati izvan vidokruga gosta.
- U Iowi je zabranjeno piti „na račun” ili možda bolje rečeno „na čaval”. Dakle, vrlo jednostavno, osoba nesmije napustiti objekt ukoliko nije podmirila sve račune. Jednostavno je zabranjeno imati otvoreni račun u kafićima koji bi se podmirivao jednom mjesečno ili jednom godišnje što je nekada davno bilo provođeno u praksi.
- U Arkanzasu je zabranjena prodaja alkoholnih pića na Božić. Ukoliko slavite Božić u Arkanzasu pobrinite se da vam zaliha alkoholnih pića ne „presuši”. Prodaja alkohola je strogo zabranjena 25. prosinca. Vrlo slične zabrane provedene su i u Coloradu, Indiani, Kansasu, Mississippiu i New Mexicu.
- U Pennsylvaniji je moguće kupovati alkohol isključivo iz automata. Naime, Pennsylvanija je država koja strogo kontrolira prodaju i konzumaciju alkohola što znači da su sve prodavaonice alkohola i aparati u nadležnosti države. Aparati su daleko moderniji od onih za bezalkoholna pića. Aparati imaju ugrađen alkotest, što onemogućuje kupnju nekome tko je „malo popio”. Druga stvar je da imaju skener osobnih iskaznica koje uspoređuju sliku i snimku kupca što onemogućuje da se kupuje pomoću tuđeg dokumenta.
- Massachusetts je 1984. godine zabranio „Happy hour”. Iz „zadravstvenih i sigurosnih” razloga zabranjeno je jednoj osobi poslužiti dva ili više pića istovremeno. Drugim državama se toliko svidio zakon i ideja da je Utah 2011. godine uvela generalnu zabranu „Happy Houra” bilo gdje u zemlji. S druge strane, Kanzas i Pennsylvania su produžili legalno trajanje „Happy Houra” na 4 sata dnevno.
- U Alabami je zabranjeno plasirati na tržište piće na čijoj se etiketi nalazi „nemoralno” odjevena osoba. Za sve proizvođače koji su htjeli povećati prodaju tako da su stavili na etikete golišave sličice, Alabama je zabranila prodaju 2009. godine kada su takve promocije proglašene „pornografskima”. Naime, tamo je bila česta praksa prikazivanja golišavih slika na vinskim etiketama i to se nije svidilo ABCB (Alabama Beverage Control Board) koja je tome odlučio stati na kraj tako da zakonski jednostavno zabrani plasiranje takve ambalaže na tržište.
Izvor:www.thedrinksbusiness.com