Ljudi proizvode pivo više od 7.000 godina. U tom razdoblju smo se igrali sa sastojcima i usavršili recepte, stvarajući tako modernu kulturu piva kakva nam je danas poznata. Iako danas ima više tisuća pivovara, s time da se gotovo svaki dan otvara još neka nova, neke stare pivovare diljem svijeta su izdržale sve vremenske prilike i neprilike, ostajući otvorenima unatoč svim izgledima. Proizvode isto ikonsko pivo po kojem su i postale poznate. Posjete ovim pivovarama ili jednostavna degustacija njihovih proizvoda u udobnosti svog doma je kao da ste se vratili nekoriko koraka u prošlost i nazdravljate sa istim pićem sa kojim su nazdravljali i oni koji su živili stotinu godina prije vas.
Početak proizvodnje piva u ovoj tvornici bio je davne 1040., i poznata je po tome da je najstarija pivovara na svijetu, iako je obližnji Waltenburg započeo sa proizvodnjom piva svega 10 godina kasnije. Sama pomisao da ova pivovara proizvodi pivo gotovo tisuću godina je nevjerojatna. Proizvode Hefeweizen, i fenomenalan je.
Kao što smo i napomenuli u gornjem tekstu, ova pivovara započela je sa proizvodnjom piva svega deset godina nakon susjedne Weihenstephan pivovare. Pivovara je osvojila brojne nagrade za svoj Dunkel Lager, za koji tvrde da je najstarije tamno pivo na svijetu, a niti gotovo 1.000 godina proizvodnje ne sprječava ovo pivo da i dalje sakuplja nagrade, uključujući zlato na World Beer Cup-u 2012. godine.
Istina, puno europskih pivovara je starije od Yuenglinga, ali ona se može pohvaliti da je najstarija pivovara u Americi a njezina proizvodnja je započela 1829. godine. Kroz sve ove godine, ostala je u posjedu je obitelji Yuengling, Njemačkih imigranata, što je ne čini samo najstarijom pivovarom u Americi već i najvećom privatnom pivovarom.
Jelen na etiketi ovog piva našao se tamo zbog prilično neobične priče. Srednjovjekovni biskup, Sv. Hubert, tvrdio je da je vidio prikaz jelena sa križem zapetljanim rogove. Hubert je vjerovao da mu se upravo takav jelen prikazao jer je počeo zanemarivati svoje kršćanske dužnosti radi lova. Od tog dana, odrekao se lova i posvetio molitvama. Pivovara je i dobila ime prema Sv. Hubertu, a pivo proizvode od 1454. godine.
Najstarija irska pivovara, Smithwick’s, proizvodi pivo od 1710. Iako možda nije ikonsko pivo Irske, to odličje ipak pripada 49 godina mlađem Guinnessu, njihov snažni ale je svakako pivo koje morate isprobati ukoliko se nađete u Irskoj.
Još jedna Njemčka pivovara na listi, još jedna od pivovara koje postoje…pa…prije nego što je Amerika otkrivena. Bolten proizvodi svoje Altbier od 1266. godine.
Ne samo da je Molson najstarija pivovara u Kanadi, također je i najstarija u sjevernoj Americi. Osnovana je 1786, i dalje drži poziciju među najpopularnijim pivima u Kanadi.
Grolsch prodaje svoje pivo u jednoj od ikonskih boca i poznatih u cijelom svijetu. Većina homebrewera koristi ove bove u proizvodnji svojih piva jer se može koristiti opet i opet i opet. Ali nije stvar samo boce, ni samo pivo nije loše, a proizvodi se od 1615.
Jedno od najpopularnijih meksičkih piva, ovaj Vienna lager proizvodi se od davne 1865, ali za razliku od Corone ili Negro Modelo, relativno je nepoznat među Amerikancima, najviše iz razloga što nikada nije imao izvoz. Ali, započevši sa 2010, pivo se probilo iz Meksika i Amerika ga je primijetila.
Proizvodi se od 1492., da, iste godine kada je Kolumbo dignuo jedra, ovo je na kraju krajeva bilo i Mozartovo najdraže pivo. Ne treba više ništa reći.
Iako ovo nije najstarija pivovara u Europi, znamo da Englezi vole svoje zakone, što ovu pivovaru čini prvom “licenciranom” pivovarom sa dozvolom. Osnovana je 1642 i proizvodi 6 piva, u vrlo malenoj količini. Ako ih imate želju isprobati, morati ćete se zaletjeti do Shropshirea.
Niti jedna druga Ruska pivovara nije stara kao Stepan Razin, koja je osnovana 1795. Ako odete u obilazak ove pivovare, primijetiti ćete da glavna atrakcija zapravo nije pivo, već povijesni muzej koji se tamo nalazi i urnebesan je. Nakon nekoliko piva vjerojatno najsmješnije mjesto na svijetu.
Via: vinepair.com/
Besplatna članarina do 31.12.2020. za privatne korisnike!
Free membership until 31st December 2020 for private users!