Biti barista nije jednostavno, a do dobre kave ima više nego same kave, treba znati napraviti kavu koja će oduševiti gosta, a za to bi barista trebao znati njene osnovne vrste.
Četiri su osnovne vrste kave, a to su arabica, rabusta, liberica i excelsa.
ARABICA
Uzgojena i selektirana prije nekoliko stoljeća. Najpoznatija je vrsta Moavka (Moka). Uglavnom je kultivirala u Arabiji, čije malo zrno ima intenzivan mirisan miris.
Njezina karakteristična boja je bakreno zelena, a njezin oblik je polegnut i produžen. Različite vrste su “Tipica”, “Burbon” rašireni u Brazilu i “Maragogype”, cijenjene po njihovom velikom zrnu.
Biljka Arabica se razvija u zemljama koje su bogate mineralima, odnosno vulkanskim lokacijama koje su locirane na visinama preko 600 metara. Idealna klima mora biti oko 20°C. Uzgajanje različitih vrsta je bilo predstavljeno na kraju devetog stoljeća. Nakon nesreće, u različitim područjima, “bolest” je utjecala na floru i gotovo uništila sortu kave Arabica. Od toga trenutka različite vrste su bile izabrane i selektirane, produktivno zrno koje će biti uspješno predstavljeno na međunarodnom tržištu.
RABUSTA
Slična kao Kava Arabica, njezine grane savijaju se prema zemlji, kao kišobran. Tijekom godine neprekidno je u cvatu. Njezino zaobljeno zrno je manje, ali bogatije u kofeinu u usporedbi s prethodnom vrstom i jednom kada se isprži vrlo je mirisno.
Ova vrsta također vegetira u nizinama te je imala veliku sreću u trgovini. Pronađena je u Kongu i trenutačno se mnogo uzgajala jer njezinu proizvodnju krasi obilatost i jeftinija oprema te ona pokazuje jaki otpor prema bolestima, vegetirajući u očajnim uvjetima.
Nekolicina vrsta dobivena je križanjem “Canephora” prema kojem Robusta (Snažna) pripada te je raspršena u Indoneziji, Ugandi, Indiji i na zapadnoj strani Afrike.
Nadalje, ” Arabusta ” je dobivena križajući dvije vrste kave, Arabica i Robuste.
LIBERICA
Potječe iz šuma Liberije i Obale Slonovače, lijepa je dugotrajna biljka, snažna, bujna, s plodovima i sjemenom dimenzijom skoro duplo veće od Arabice te je otporna kada nametnici napadnu.
To je biljka koja treba visoku temperaturu i velike količine vode. Zbog ovih karakteristika, kava Liberica je izabrana kao najunosnija, od križanih imagesvrsta. Nova vrsta je uglavnom prisutna u Obali Slonovače i u Madagaskaru. Njezino zrno, čak i ako je niže kakvoće, pruža mirisnu i ugodnu kavu.
Nekolicinu desetljeća prije, njezin okus se uglavnom vrlo cijenio u skandinavskim državama.
EXCELSA
Pronađena u 1904 i ova vrsta se odupre bolestima i suhoći. Ona ima visok prinos i njezino odstajalo zrno daje kavi osim mirisa i ugodni okus. Slična je kao kava Arabica.
Osnove osnova sada znate, a jeste li spremni i za još 100 puta toliko informacija na tečaju od strane našeg “prof.barista.” Sergeja Dedića?
Svi spremni na izazov i ulazak u magičan svijet kave mogu nam se predbilježiti za ekskluzivni info o terminima i početku prijava putem facebooka, twittera, google+, linkedina, maila.. you name it, we’re on it! 🙂
Besplatna članarina do 31.12.2020. za privatne korisnike!
Free membership until 31st December 2020 for private users!