Odlučili smo napisati par interesantnih činjenica o kavi koje možda niste znali, jer ipak danas započinje Škola za bariste. Za sljedeći termin iskažite svoj interes putem obrasca.
A sada… krenimo:
- Pastiri su otkrili kavu u Etiopiji oko 800. godine. Legenda kaže da su primijetili kako koze koje čuvaju, nakon što pojedu kavu počnu “plesati”. Lokalni monah nakon toga pripremio napitak od bobica kave i shvatio da ga je upravo on održao budnim preko noći. Može se reći da je to bila prva šalica kave…
- Kavom se puno trguje, ona je jedna od najprodavanijih roba na tržištu. Što joj prednjači? Nafta. Sudeći prema informacijama Global Exchange-a, postoji 25 milijuna farmera u više od 50 zemalja koji se bave uzgojem ili obradom kave.
- Postoje dvije sorte kave: Arabica i Robusta. Gotovo 70% kave je arabica. Robusta je nešto manje popularna i gorkasta i ima čak duplo više kofeina od arabice.
- Većina kave proizvodi se u Brazilu, čak 40% svjetske zalihe. Na drugom i trećem mjestu nalaze se Kolumbija i Vijetnam. Što se tiče SAD-a, jedina država koja se bavi uzgojem kave su Hawaii.
- Kava je zapravo voće. I nekada se čak radilo vino od bobica i pulpe.
- Kroz povijest su kavu pokušali zabraniti čak 5 puta. Prvi put u Meki 1511. godine jer je stimulirala radikalno razmišljanje. Zatim u 16. stoljeću u Italiji jer je “sotonska”. Na kraju je ispalo da je Papa Klement VII toliko volio kavu da je ukinuo zabranu i blagoslovio je. Zatim je Murad IV propisao zabranu kave, i kazne za one koje se uhvati da je konzumiraju. Kazna je bila sljedeća: mlaćenje osobe i bacanje u more. Nakon toga je Švedska otišla toliko daleko 1746. godine da je zabranila, ne samo kavu, već i šalice ili bilo koji objekt koji je povezan sa kavom. I napokon, 1777. godine je Frederick iz Prusije proglasio pivo superiornijim od kave jer je mislio da je kava kriva što ljudi piju manje piva.
- Kavom se možete predozirati. Doduše, trebali bi popiti više od 100 šalica kako bi količina kofeina u vašem tijelu bila smrtonosna.
- Finska je zemlja gdje se popije najviše kave, prosječna odrasla osoba konzumira oko 4-5 velikih šalica kave dnevno.
- Kavopije manje obolijevaju od Alzheimerove bolesti. Jedno istraživanje je pokazalo da starije osobe koje imaju veće količine kofeina u krvi imaju manje šanse da se razbole od ove bolesti. Osim Alzheimerove, kofein je dobar i protiv Parkinsonove bolesti i diabetesa tip 2. Kod žena navodno dobro djeluje i kao zaštita od raka kože.
- Najveća šalica puna kave napravljena je u Koreji 2014. godine. Imala je više od 3700 galona.
- Miris kave može vas probuditi. Grupa znanstvenika provela je istraživanje i navodno čisto udisanje arome kave djeluje na mozak tako da ga razbudi. A kada popijete tu šalicu kave, kofeinu treba točno 10 minuta da prokola vašim žilama.
- Jače pržena kava ima manje kofeina od one manje pržene. Iako je okus jače pržene kave jači, prženjem se gubi dio kofeina.
- Izvorni naziv kave (qahwah) potječe iz Yemena i označavala je vino. U Turskoj se nazivala kahveh i na posljetku je u Nizozemskoj došlo do naziva koffie koji je doveo do coffee.
A sada vas prepuštamo da se opustite uz šalicu ovog fenomenalnog napitka.