Prošlotjedna izrevoltirana Facebook najava domaćeg poduzetnika Hrvoja Prpića o prestanku poslovanja u Hrvatskoj izazvala je veliko zanimanje čitatelja. No primjera o tome kako u Hrvatskoj kod većine državnih institucija vlada nepoduzetnička klima ima na svakom koraku.
O iskustvima pokretanja novog biznisa piše Miroslav Šuvak, direktor financija i marketinga Nove runde, na blogu ove tvrtke. Šuvak je, naime, kontaktirao državna tijela kao što su BICRO i Ministarstvo malog poduzetništva i obrta, te opisuje kako su tekli sastanci sa ljudima koji su zaduženi za davanje podrške projektima.
I dok je sastanak s BICRO-om protekao u okvirima očekivanog, onaj u Ministarstvu itekako je pokazao s kakvim se sve problemima susreću poduzetnici koji žele pokrenuti svoj posao. Blog sa iskustvom g. Šuvaka, ali i njegovim konkretnim preporukama kako da se poduzetnici pripreme za takva suočavanja sa državnom upravom, s odobrenjem prenosimo u cjelosti.
“Početkom mjeseca bio sam pozvan na 2 sastanka u visokim hrvatskim institucijama. Prvi sastanak se održao u BICRO-u, dok sam drugi pohodio u Ministarstvo poduzetništva i obrta (MINPO). Oba sastanka su se ticala naše craft pivovare – Nova runda, a kratki sažetak ću prenijeti u nastavku. Ovaj tekst sam želio napisati kao iskustvo da i nekoga od vas pripremim za budući sastanak u tim ili sličnim hrvatskim organizacijama – što očekivati i kako se postaviti.
Oba ova sastanka su posljedica 2 moja pitanja. Naime, kako sada važemo ponude pogona (koštovno i tehnološki 🙂 ), neki pogoni su povoljniji, ali proizvođači se ne nalaze u Hrvatskoj i/ili dražavama Europske unije (ako niste znali, od 01.07.2013, nema više carine na uvoz gadžeterije i roba iz EU – to se sad gleda kao stjecanje roba i/ili usluga iz EU, a termin uvoz ostaje za nabavku gadžeterija i robe izvan granica Europske unije).
Pitanja:
Je li moguće ‘osloboditi’ se carine prilikom uvoza dugotrajne imovine – tj. novog investicijskog projekta?
Možemo li se prijaviti na neki od budućih natječaja (sada sadašnjih 🙂 ) za financijske potpore?
Sama komunikacija se dogovarala online putem, počevši od Twittera, a završila je mailovima. E tu stvarno moram pohvaliti brzinu i odziv s njihove strane – u 2 dana smo korespodencijom putem maila dogovorili sastanke – budući da imam iskustva i s nekim drugim Ministarstvima i njihovim službama, od kojih nisam dobio ni odjebenicu za svoje upite, ovo je stvarno bilo pozitivno iskustvo.
Još samo da napomenem par bitnih informacija – nisam čovjek koji ide grlom u jagode. Ako me nešto interesira, prvo istražim sve činjenice koje se mogu pronaći na svim relevantnim izvorima, a ako ne mogu doći do njih, onda se okrećem na više i jače kanale, jer dobro znam kako kravataši znaju gledati običnog pučana na sastanku:
De mali obriši surlu i idi se bavit nečim bitnim. Ideja ti je katastrofa.
a sad uzmite u obzir još da ja prezentiram ideju otvaranja pivovare – ok, radi se o craft pivovari, ali opet – moram biti jebeno dobar izlagač kako bih predstavio revolucionarni projekt – pivo 😉 .
Kolega i ja radimo na ovome već 2 godine, normalno da je u početku sve to išlo sporije, ali zadnjih 6 mjeseci smo stisli gas, a i ja sam morao povući drastične mjere kako bih stigao neke stvari – dao sam otkaz u firmi kako bih se mogao 100% posvetiti craft pivovari.
Zadnja 4 mjeseca sam pisao poslovni plan – sve zabilješke koje sam imao u Evernote-u sam počeo strukturirano unositi u poslovni plan – od analiza svijetske pivske industrije do hrvatskog tržišta. 2 godine emajliranja svih hrvatskih službi, čitanja zakona i pravilnika, financijsko modeliranje – sve je spremno iz tog razloga, što ne želim doći na sastanak (bilo da se radi o investitorima, kupcima, dobavljačima…) i da me gledaju kao čovjeka koji je došao s ceste i rekao:
Dobar dan. Ja’b kuvo pivo!!!!
BICRO
Cilj sastanka – informirati se više o Obzor 2020 programu te vidjeti može li Nova Runda sudjelovati u njemu.
Jedan od natječaja koji uskoro dolazi je i Obzor 2020 (Horizont 2020), koji će biti u nadležnosti BICRO-a. Mislio sam da bi se Nova runda mogla prijaviti na taj natječaj, jer među prvima dolazimo na hrvatsko pivsko tržište proizvodnjom craft ale piva. Ovo je bio više sastanak meni bitan da vidim što je Obzor i koji su njegovi ciljevi. Sastanku smo nazočili gospodin iz BICRO-a i ja. Uvodna prezentacija od 15-ak minuta, pokazivanje detalja financija iz poslovnog plana i moje izlaganje je završilo. S njegove strane sam dobio ogroman pozitivni feedback i rečenicu koja je obilježila izlaganje:
Svaka čast. Domaća zadaća je temeljito i uspješno napravljena. Jedno od najboljih 15-minutnih izlaganja !
Mislim da nije muljao/lagao kada je rekao da mu je ideja odlična i da drži vodu, jer me je tražio i kontakt za poslije, da može ideju ponuditi nekim investitorima koje pozna (dobro, može biti i da je to bio bullshit, ali ne vjerujem). Stvarno ga je zanimala ideja (craft pivo, craft pivovare…), provedba, marketing mix, financije – i što je najbitnije, pregledao je poslovni plan (onoliko koliko se može u kratkom vremenu – ipak se radi o svesci od 60 stranica 😉 ).
Što se tiče samog sudjelovanja u Obzor 2020 programu, ne možemo sudjelovati u tome, jer se daje fokus na istraživački rad, a naš je koncept čisto poslovne naravi. Kada bi se, na primjer, 20 homebrewera udružilo i svojim istraživanjem napravilo novu varijantu pivskog kvasca koji će napraviti bum u pivarskoj industriji – taj projekt bi bio pogodan kandidat za sudjelovanje u Obzor 2020 programu.
Da li je cilj ostvaren? – Dabome, a i ideja je dobro prihvaćena.
Osobni dojam – makar se ne možemo prijavit na natječaj, bilo je ugodno popričati s čovjekom koji kotira viskoko u poslovno-inovacijskoj mreži Hrvatske. Dodatno je još predložio da definitvno moramo se prijaviti na natječaj iz strukturnih fondova EU – za malo i srednje poduzetništvo (heh, prijavio bih se ja odmah na taj natječaj, ali problem je što firma mora poslovati minimalno 3 godine i predati bilancu i račun dobiti i gubitka za te 3 godine – znači, ćorak 🙁 ). Sastanak je trajao oko sat vremena i 15 minuta i dobio sam odličan feedback i pozitivni vjetar u leđa!!!
MINPO
Cilj sastanka: Saznati da li se Nova runda može osloboditi carine na uvoz pogona izvana te vidjeti opcije financiranja od strane Ministarstva poduzetništva
Par dana nakon sastanka u BICRO-u, došao je red na Ministarstvo poduzetništva. Ovo je bio malo ‘jači’ sastanak pogotovo jer sam imao sastanak s dvije gospođe i jednim gospodinom. Početak je bio sličan BICRO-u, svi su pitali
Objasnite nam što je Craft pivo, ne razumijemo to značenje?
I tako sam krenuo u prezentaciju, analiza industrije, analiza regije, značenje malih craft pivovara, trendovi u svijetu pa do poslovne politike Nove runde. I nakon cca 15 minuta izlaganja, ovako su izgledali sudionici sastanka:
Ajmo prvo pozitivno. Što se tiče carine na uvoz, dobio sam sve informacije, krenuvši od toga da se tu radi o bilateralnim sporazumima dvije države i da se nije moguće izvući carine. Dobio sam kontakte s kojima se trebam čuti za daljnje informacije o carinjenju i carinskim tarifama.
Za poduzetnički impuls, koji se u međuvremenu objavio, nisam naišao na odobravanje za sudjelovanje Nove runde, ali i logično je. Maksimalni iznos potpore iznosi 300.000,00 Kn, ali taj iznos se parcijalno dodjeljuje kroz 3 godine (znači, moguće je da se dobije 150.000,00 Kn prve godine, 50.000,00 Kn u drugoj godini i 100.000,00 Kn u trećoj godini). Još jedna bitna stvar je da kad dobijete ta sredstva, morate ih iskoristiti u prvih 6 mjeseci!! Ako imate projekt koji se proteže na vrijeme duže od 6 mjeseci (ajmo uzet za primjer pivovaru 😉 ), ne možete ga opravdati u 6 mjeseci.
Dobio sam i dosta informacija vezanih za subvencije i olakšice za nove investicije (Zakon o poticanju investicija), a dodatne mi je podatke jedna od gospođa poslala nakon sastanka i na mail. Svaka čast na tome, ali problem je bio što o tome znam sve, ali nisam ih htio prekidati prilikom njihovog izlaganja o tome na sastanku.
Dio koji me je razočarao bio je vezan za našu financijsku konstrukciju. Dakle plan je koristiti 15% vlasničkog kapitala, 75% venture kapitala ili financijskih sredstava neke financijske institucije te 10% sredstava prikupljenih pomoću crowdfunding platforme Kickstarter. Tijekom izlaganja, vidio sam da im nije jasno što je Kickstarter i što znači financiranje putem donacija. Kada sam krenuo pojašnjavati o čemu se tu radi, jedno od trojke je reklo:
Ma znam ja što je to. To je happy line. To su prijevare!!!!!
WoW. Imam sastanak s u Ministarstvu poduzetništva koje odlučuje o raspodijeli financijskih sredstava za projekte, a to isto Ministarstvo ne zna za jedan od najznačajnih oblika financiranja današnjice i još k tome misli da je to prijevara. Normalno, u Hrvatskoj je financiranje putem donacija (crowdfunding) još uvijek SF termin – kako i ne bi bio kada ministarstva zadužena za priljeve i odljeve financijskih sredstava nisu nikad čula za taj izvor financiranja. Znači svi projekti kojima sam ja pomogao na Kickstarteru i Indiegogo-u su lažni. Machina Arcana je fake. Zašto se Hrvoje Hafner uopće trudi onda pisati blog o crowdfundingu i pomagati ljudima da prikupe novac na taj način, ako je to sve prijevara? S kim onda komuniciram cijelo ovo vrijeme iz {go} Quixotic tima? Brian, kojeg sam upoznao preko Indiegogo kampanje, je onda neki spam bot očito. Bilo bi dobro da gospoda iz državnih službi odu do slovenskih kolega na instrukcije iz crowdfundinga. Slovenci su skupili više od 1.5 milijuna dolara za svoje projekte putem crowdfunding platformi!
Ne moram niti pričati da sam od trenutka bio doživljen kao čovjek bez konkretne ideje i plana. Što god sam rekao poslije toga, znao sam da pričam u vjetar.
Druga stvar koja me razočarala bila je o nabavci pogona. U jednom trenutku mi je rečeno mi da pogon nije samo pogon i da se on sastoji od dosta dijelova i da oni mogu drugačije pripadati carinskim tarifama i da bih trebao malo detaljnije se pozabaviti time.
Pa nije mi palo na pamet da nosim na sastanak, ovakvog tipa, ponude i specifikacije pogona. Zar smo trebali pričati o materijalima i šarafima koji se nalaze u specifikacijama pogona? Još jedan prijedlog s njihove strane je bio da kontaktiram proizvođače u EU za ponude pogona. Preko tog njihovog prijedloga sam isto zaključio da me ne doživljavaju ozbiljno – pa normalno da sam kontaktirao više proizvođača za ponude, uključujući i Europljane. Tako se i inače posao radi, prikupljanjem više ponuda i odabirom najpogodnije!
Da li je cilj ostvaren? – hm, ako se gleda čisti cilj, onda je – dobio sam informacije o carinjenju pogona kao i informacije o novom poduzetničkom impulsu (da nije pogodan za Novu rundu). Bonus plus je bilo izlaganje s njihove strane o poticajima za nove investicije.
Osobni dojam – iskreno, ne znam. Kada se pogledaju ciljevi, sve sam saznao, ali opet, ne bi bilo loše da ih je malo zanimao projekt. Ok, jasno mi je da njima nije posao da budu zainteresirani i ambiciozni, ali taj nivo indiferentnosti su mogli malo smanjiti. U biti sam kvalitetnije investicijske savjete dobio od gospodina u BICRO-u, nego od trojke u ministarstvu, a onaj fail s Kickstarterom da ne spominjem. Isto tako, da nisu mogli baciti oko na poslovni plan? Ne moraju ga čitati, ali nismo mi ekipa lovatora kojima svaka agencija nešto radi za projekt – sve smo radili sami – poslovni plan, istraživanje tržišta, strateški plan i financijsku konstrukciju. Bilo bi fer da ih je barem malo to interesiralo, ali opet kažem, to su bila moja očekivanja, ali ne i njihov posao očito!!!! Koliko god sam se trudio da me ne dožive kao čovjeka s ulice bez ideje, mislim da su me upravo doživjeli onako kako nisam htio:
Dobar dan. Ja’b kuvo pivo!!!!Savjeti za kraj (ukoliko idete na takve sastanke):
Pripremite se – poslovni plan, ponude, materijali – istražite segment za koji se prijavljujete
Krenite s kratkom prezentacijom – ne mora bit powerpoint ili slide show – samo dobro spremite izlaganje
Smanjite očekivanja – ako i imate dobro postavljene točke 1 i 2, budite svjesni da postoji šansa da nećete impresionirati osobe na sastanku. Koliko god se potrudili, radili na ideji i prezentaciji – to nekad nije dovoljno. Ako odmah prihvatite stvari na takav način, bit će vam lakše poslije.
Suzdržite se od sarkazma – sigurno sam htio barem 5 puta ispaliti nešto sarkastično, ali nisam. Suzdržite se!!!”
Više o samom njihovom projektu možete saznati i na njihovoj web stranici : Indiegogo.com
Izvor : Liderpress.hr
Besplatna članarina do 31.12.2020. za privatne korisnike!
Free membership until 31st December 2020 for private users!