U članku objavljenom u časopisu Journal of Epidemiology and Community Health, danski znanstvenici ističu da su muškarci i nezaposleni najranjiviji.
Istraživanje je pokazalo i da je suočavanje s brigama te prohtjevima uže obitelji također povezano s većim rizikom smrti, a veliku ulogu igra i sposobnost pojedinca da se nosi sa stresom.
Iako su znanstvenici sa Sveučilišta u Kopenhagenu došli do saznanja da učestale svađe povećavaju rizik od smrti kod muškaraca i žena, nisu u potpunosti mogli objasniti čimbenike koji stoje iza toga.
Prethodna istraživanja su pokazala da bi anksiozni ljudi koji su izloženi prohtjevima partnera i djece te oni koji se često svađaju s bližnjima, mogli biti izloženi većem riziku od bolesti srca i moždanog udara. Dosadašnja istraživanja sugeriraju i da podrška prijatelja ima pozitivan učinak na zdravlje.
U najnovijem istraživanju znanstvenici navode da fizičke reakcije na stres kao što je visoki krvi tlak mogu biti objašnjenje za povećan rizik od smrti.
Pokazalo se i da nezaposlenost povećava negativan utjecaj stresnih društvenih odnosa te da su nezaposleni izloženi većem riziku smrti bilo kojeg uzroka u odnosu na zaposlene. Nadalje, pokazalo se i da su muškarci koji su osjetljiviji na brige i zahtjeve, uglavnom svojih partnerica, također više izloženi riziku.
Doktorica Rikke Lund kaže da su brige i svađe dio života, no, nadodala je da su oni koji su često uključeni u sukobe u skupini s najvećim rizikom.
Profesorica Angela Clow s Odsjeka za psihologiju i fiziologiju na Sveučilištu u Westminsteru, izjavila je da je rezultati istraživanja ne iznenađuju.
‘Bilo bi zanimljivije da su saznali zašto ili kako sukobi imaju učinak na povećan rizik smrtnosti’, nadodala je.
izvor: magazin.net.hr