Rijeka je prvi grad u Hrvatskoj koji je izradio prijedlog Koncepta kandidature za Europsku prijestolnicu kulture. Prijedlog Koncepta koji se temelji na četiri ključne odrednice: rad, manjine, voda, luka koje predstavljaju vrijednosti duboko utkane u povijesni identitet Rijeke, u kojima se istovremeno zrcale i temelji Europske unije: multikulturalnost, raznolikost, tolerantnost, otvorenost za dijalog i suradnju, izradio je tim stručnjaka koji čine Idis Turato, Marin Blažević, Mani Gotovac, Slaven Tolj, Ingeborg Fulepp, Oliver Frljić i Kristian Benić.
Točke prepoznatljivosti Rijeke prema Konceptu prijedloga kandidature.jpg Prijedlog Koncepta kandidature Rijeke za Europsku prijestolnicu kulture predstavljen je na brodu Marina. Na temelju Koncepta kandidature Rijeka će se prijaviti na Poziv za podnošenje prijava za inicijativu Unije Europska prijestolnica kulture za 2020. godinu u RH koji je Ministarstvo kulture RH objavilo 11. lipnja 2014. godine. Rok za podnošenje prijava je travanj 2015. godine. Europska prijestolnica kulture 2020. službeno će biti proglašena 2016. godine.
„Ideja kandidature je da se u nju uključi što veći broj sudionika, od institucija, udruga i pojedinaca kako bi se postiglo da to bude istinski gradski projekt, a ne projekt Gradske uprave. Koncept koji se predstavlja nije usmjeren izgradnji novih velebnih objekata pa se kapitalni projekti temelje na obnovi prostora bivše tvornice Rikard Benčić koji se sinergijom želi pretvoriti u gradsku kulturnu četvrt sa sjedištem brojnih kulturnih institucija, i ne samo njih“, kazao je gradonačelnik te zaključio kako je svaka kandidatura izazov čiji je ishod neizvjestan. Poučeni dosadašnjim iskustvima iz kandidatura za sportske manifestacije znamo da možemo mobilizirati javnost i realizirati izgradnju potrebne infrastrukture koja je gradu nedostajala, što nam je i bio cilj, pa čak i onda kada ne uspijemo u kandidaturi.
U bivšem tvorničkom kompleksu bit će, među ostalim, nova Gradska knjižnica i novi Muzej moderne i suvremene umjetnosti te Muzej grada Rijeke. U pripremi je prijava projekta revitalizacije kompleksa Benčić za dobivanje sredstava iz strukturnih fondova EU.
Kandidiranje grada Rijeke za Europsku prijestolnicu kulture dugoročni je projekt, a riječ je o javnom i inkluzivnom projektu što podrazumijeva javne rasprave i uključivanje svih dionika u kulturi u proces kandidiranja. Upravo zato prijedlog Koncepta postavlja se na javnu raspravu i o njemu se otvara e-konzultacija, oboje s ciljem produbljivanja ključne četiri teme samog Koncepta, odnosno dopunjavanja postojećih riječkih priča pod četiri glavne odrednice.
E-konzultacija s građanima otvorit će se idući tjedan i trajat će mjesec dana, a u tom razdoblju provest će se i javna rasprava uz predstavljanje prijedloga Koncepta.
U njima se istovremeno zrcale i temelji Europske unije: multikulturalnost, raznolikost, tolerantnost, otvorenost za dijalog i suradnju.
Hrvatska i Irska su zemlje čiji će gradovi 2020. godine postati Europske prijestolnice kulture. Kandidatura Rijeke za EPK 2020. godine, jedan je od najvažnijih strateških projekata Strategije kulturnog razvitka Grada Rijeke 2013. – 2020.
Grad Rijeka pregovara i s desetak europskih gradova o različitim oblicima partnerstva, a održani su konzultativni sastanci s bivšim gradovima prijestolnicama kulture (Maribor, Pečuh, Graz, Liverpool, Linz, Cork, Marseille), gradovima koji su proglašeni prijestolnicama u narednom razdoblju (Leeuwarden, Plzen, Valletta) te gradovima kandidatima (Limerick, Galway, Lecce).
Za pripremu kandidature u proračunu za 2014. godinu osigurano je 460 tisuća kuna.
Izvor: teklic.hr