Došao je red da malo pišemo i o pićima iz susjedstva. Italija je svakako jedna od zemalja koja obiluje fenomenalnim pićima bez kojih svijet koktela ali ni aperitiva i digestiva ne bi bio isti. Prvo…neke zanimljivosti koje možda niste znali.
– Italija ima 3 aktivna vulkana: Vezuv, Etnu i Stromboli
– U Italiji se nalazi više od 40 povijesnih lokacija pod zaštitom UNESCO-a
– Termometar i pisaća mašina su talijanski izumi
– Prosječni Talijan konzumira više od 26 galona vina godišnje
– Vespa je nastala u Italiji 1946. godine
– Svaki dan se u Trevi fontanu ubaci više od 3.000,00 eura koje se sakupljaju i daju u humanitarne svrhe
– 60% svjetskih umjetničkih djela nalazi se u Italiji
– Violina, cello, piano i opera su izumljeni u Italiji
– Najstariji filmski festival na svijetu je upravo onaj u Veneciji
– Uniforme Carabiniera dizajnira Valentino
– U Italiji je izumljen i aparat za pripremu espressa (HVALA!)
– Najstarije drvo masline nalazi se u Italiji i navodno ima više od 1.700 godina
– Ne zna se točno kad je pizza izumljena, ali jedno je sigurno, građani Napolija su je učinili popularnom
– Prosječni Talijan godišnje pojede oko 25 kg tjestenine
photo: elyseaholidays.com
Italija je iznimno zanimljiva zemlja i nije nam se bilo lako odlučiti koje zanimljivosti izdvojiti, ali sada je vrijeme da se posvetimo pićima koja su najpopularnija u susjednoj nam zemlji.
Ovo nikako neće biti kratki popis jer je Italija dom brojnim bitnim, kvalitetnim i popularnim pićima sa kojima se gotovo svakodnevno susrećemo.
photo: www.drinkspirits.com
Radi se infuzijom brojnih sastojaka, koji se nabavljaju sa 4 kontinenta. Nakon infuzije sastojaka, Fernet odležava u drvenim bačvama godinu dana. Najbolje ga je konzumirati nakon jela kako bi pomogao probavi ili kao dodatak u corretto kavu.
photo: www.florenceinferno.com
Talijani su izuzetno poznati po svojim likerima, i danas ćemo ih spomenuti nekoliko. Jedan od najpoznatijih je svakako i Limoncello. To je liker na bazi limuna. Proizvodi se u južnoj Italiji a radi se od kore limuna, šećera, alkohola, vode i šećera. Svijetlo-žute boje je i izrazito sladak bez obzira što mu naziv sugerira na kiselinu. Poslužuje se rashlađen kao digestiv nakon jela.
photo: drinks.seriouseats.com
Cynar se od 1995. godine proizvodi i distribuira kao dio Campari grupe. To je gorki liker koji se proizvodi od 13 biljaka među kojima dominira artičoka, koja je među ostalima istaknuta i na etiketi ovog proizvoda. Pije se prije jela kao aperitiv, a često se miješa sa malo soda vode ili tonika. U Europi ga se pije i sa sokom naranče.
photo: www.scienceofdrink.com
Ovo je piće koje malo ljudi nije isprobalo. Ovaj liker proizvodi se od ekstrakta zvjezdanog anisa, a zbog njegovog mirisa često se likeru dodaje i ekstrakt limuna. Sambuca postoji od Srednjeg vijeka kada su Arapi u Rim donijeli piće pod nazivom zammut. To piće je bilo na bazi zvjezdanog anisa koji je kasnije postao osnova Sambuce. Postoji nekoliko načina ispijanja ovog popularnog pića. Jedan od najpopularnijih u Italiji je onaj „sa muhama“ (sambuca con mosca) kada se u piće ubacuju 3 zrna kave (predstavljaju zdravlje, bogatstvo i sreću). Sambuca se prije ispijanja treba zapaliti, plamen je kratkog vijeka i sam se gasi, a Sambuca se ispija dok je još topla i to prije jela.
Tu su još i Campari, Amaro, Amaretto, Frangelico, Martini i brojni drugi. Italija obiluje fenomenalnim pićima i svakako preporučujemo da ih isprobate kada se sljedeći put nađete u susjedstvu.
Živili!
photo: www.homecartravelers.com
Besplatna članarina do 31.12.2020. za privatne korisnike!
Free membership until 31st December 2020 for private users!