Zasigurno ste se barem jednom našli u društvu na večeri ili ručku, kada je trebalo odabrati prikladno vino ili se upustiti o razgovor o vinima. Ako niste znali ništa o toj temi, osjećaj neugode bio je neizbježan. Nije nužno da budete stručnjak za vina, ali neke osnovne stvari trebali biste znati, posebno zato što živimo u zemlji koja se može pohvaliti vinima vrhunske kvalitete. U svladavanju osnovnih lekcija o vinima pomoći će vam savjeti Sandija Parisa, voditelja edukacije u Hrvatskom sommelier klubu.
Uz što se piju crna, a uz što bijela vina?
Ovo je pitanje koje si postavlja najveći broj ljudi, a s tom se dvojbom nerijetko susreću dok u domu pripremaju ručkove ili večere. ‘Klasična ili ona neka školska podjela reći će da bijela riba, kao i bijelo meso ide uz bijelo vino. S druge pak strane plava riba, ali i crveno meso idu uz crna, odnosno crvena vina’, savjetuje Paris.
Je li ispravno reći crveno ili crno vino?
Nigdje u svijetu ljudi se ne pitaju ovo pitanje, ali Hrvatska je i ovoga puta drugačija. Kako objašnjava Paris, prema Zakonu o vinu, postoji samo crveno vino: ‘Svuda u svijetu govori se o crvenom vinu, jedino mi izgovaramo crno vino. To nam je u tradiciji i svojevrsna je navika. Čak i neki enolozi govore crno vino umjesto crveno. Zapravo je kod nas ispravno i jedno i drugo.’
Koja je razlika između suhih, polusuhih, slatkih i poluslatkih vina?
‘Hrvatski zakon poznaje četiri kategorije vina: suho, polusuho, slatko i poluslatko. Ta se podjela odnosi na ostatak neprovrelog šećera u moštu. Suho vino u ustima ne ostavlja okus šećera, a slatko je s ostatkom šećera i ostavlja osjećaj slatkosti i ljepljivosti u ustima. Suho vino sadržava od 0 do 4,5 grama neprovrelog šećera po litri, polusuha od 4,5 do 12 grama, poluslatka od 12 do 50 grama, a slatka od 50 nadalje’, tumači Paris.
Izvor: tportal.hr
Besplatna članarina do 31.12.2020. za privatne korisnike!
Free membership until 31st December 2020 for private users!