Svaka zemlja se razlikuje kako zakonima, tako i obrascima ponašanja. Stoga prilikom putovanja nije dovoljno samo organizirati smještaj, kupiti karatu i proučiti koje lokacije obići, piše Huffington Post. Evo zašto u Kini nikada ne smijete darivati kišobrane i satove, u Bangladešu ne smijete upirati prstom u ljude, a u Francuskoj morate gledati ljude u oči dok nazdravljate.
Za vrijeme putovanja
Autoceste u Njemačkoj poznate su po tome što nemaju ograničenja brzine. Međutim ostanak bez goriva se kažnjava.
Ako vas zaustavi policija u SAD-u, nemojte izlaziti iz vozila. To se može interpretirati kao vrlo agresivan čin i zbog toga možete upasti u gadne nevolje.
Svakako je dobro znati u kojim se zemljama vozi lijevom, a u kojim zemljama desnom stranom ceste. Lijevom stranom vozi se u Ujedinjenom Kraljevstvu, Japanu i najvećem broju nekadašnjih britanskih kolonija.
Pokloni i darivanje
Primanje dara u Vijetnamu samo jednom rukom može značiti da niste zahvalni. Stoga uvijek primajte poklon s obje ruke te otvorenih dlanova.
Darivanje cvijeća u Cipru moglo bi vam se obiti o glavu. Ondje nikada ne poklanjajte bijele ljiljane jer ih se snažno povezuje sa sprovodima.
U Kini ne poklanjajte satove ni kišobrane jer se smatra da donose nesreću. Kineske riječi za ‘sat’ i ‘kišobran’ podsjećaju na riječi koje znače ‘smrt’ i ‘razdvojenost’.
U Nizozemskoj nikada ne poklanjajte noževe i škare, naime darivanje oštrih predmeta u ovoj zemlji smatra se donošenjem nesreće.
U Rusiji nikada ne poklanjajte paran broj cvjetova u buketu jer se buketi s parnim brojem cvjetova nose isključivo na groblje.
Japancima pak nikada nemojte darovati četiri ili devet komada bilo čega. Oni te brojeve smatraju nesretnima.
Izvor: tportal.hr
Besplatna članarina do 31.12.2020. za privatne korisnike!
Free membership until 31st December 2020 for private users!